Jedným z dôležitejších faktorov rozvoja HUAJA BŠ je systematický rozvoj medzinárodných vzťahov. V roku 2011 HUAJA BŠ získala Erasmus Charter (SK BANSK-S01), ktorý na základe pridelených finančných prostriedkov umožňuje realizáciu mobilít študentov, pedagógov a administratívnych pracovníkov do zahraničia a tým zvyšovanie kvality vzdelávania a zintenzívnenie rozvoja spolupráce so zahraničnými umeleckými vysokými školami a inštitúciami.
Systém výmeny pedagógov a študentov umožní tiež prijatie zahraničných pedagógov na krátkodobé i dlhodobejšie pobyty bez finančných záväzkov, a tiež prijatie zahraničných študentov, ktorým v rámci tohto programu bezplatne poskytneme štúdium na jeden, resp. dva semestre podľa platných pravidiel.
Hlavným zámerom HUAJA BŠ je nadväzovanie spolupráce a uzatváranie bilaterálnych dohôd s takými VŠ a inštitúciami v zahraničí, ktoré stoja najbližšie k domovským študijným programom a zámerom a sú schopné v rámci ERASMUS+ programu zabezpečiť výmenu pedagógov a študentov.
K dôležitým strategickým plánom patrí príprava katedier na prijímanie týchto zahraničných študentov i pedagógov a prispôsobenie učebných plánov i vyučovacieho jazyka vzhľadom na aktuálne požiadavky. V tomto smere má HUAJA vyvinuté dostatočné podmienky na prijímanie zahraničných pedagógov a študentov (servis pre realizáciu prichádzajúcich študentských a pedagogických mobilít , servis ubytovacích a stravovacích služieb a pod.).
Rozvíjanie medzinárodnej spolupráce patrí k prioritným zámerom HUAJA BŠ. Jednotliví garanti a pedagógovia zabezpečujúci študijné programy majú viaceré rozbehnuté formy spolupráce s viacerými európskymi i s niektorými zámorskými krajinami. Ide predovšetkým o tieto inštitúcie:
Rozvoj medzinárodnej spolupráce na HUAJA BŠ je prioritne daný:
HUAJA BŠ aj jej organizačné súčasti nevyhnutne musia pristúpiť na grantovú politiku, ktorá umožnňuje realizáciu mnohých projektov. Žiadosti o granty sa neobmedzujú len na domáce granty, ale aj na zahraničné granty a viaceré formy podpory. Už v prvej fáze existencie HUAJA BŠ systematicky rozvíja grantovú politiku s orientáciou aj na väčšie medzinárodné granty, ktoré by umožnili realizovať väčšie projekty a viedli tak ku skvalitneniu edukačného procesu, rozvojových a výskumných úloh v oblasti umenia a vedy.
HUAJA BŠ už v prvej fáze existencie pripravila systém získavania zahraničných študentov, ktorí budú môcť získať:
HUAJA BŠ v tomto zmysle zabezpečuje výučbu v anglickom a nemeckom jazyku.