Konzultácie s MgA. Markétou Dvořákovou, Ph.D.

1) konzultácie – osobný pohovor so študentmi o tom, ako kto komponuje, inspiračné podnety, prezentácie skladieb študentov (partitúry, nahrávky), možno priniesť aj rozpracované dielo a ukázať si širokú paletu možností, ako ďalej...
2) prezentácia tvorby Markéty Dvořákovej, zameraná na operu a vokálnu tvorbu.

Opery: Žirafí opera, MrTVÁ?, Alice in Bed a Věčná slečna Bledá.

Na youtube si môžete pozrieť celú operu Věčná slečna Bledá.

Vokální tvorba:

tvorba pre zbor - vokálny ansámbel Notabene (celá řada úprav lidových písní, ale i původní tvorba)
Na webovej stránke notabeneostrava.webnode.cz si môžete vypočuť 3 štúdiové nahrávky cyklu Kvítí na motivy Leoše Janáčka (1. Kvítí milodějné, 2. Lavečka, 3. Záře od milého).
Na následujícím odkaze je nahrávka skladby Chci zastavit čas pro soprán a hoboj:

Instruktivní literatura (k objednání na www.enoty.eu):
Bígl pro klavír
Skladbičky na tři řádky pro klavír
Ovečky pro klavír
Rytmohrátky pro dvě zobcové flétny
Koníčci pro zobcovou flétnu a klavír

 

Markéta Dvořáková (*1977) je hudební skladatelka a učitelka klavíru pocházející z Opavy. Vystudovala Janáčkovu konzervatoř v Ostravě obor skladba a hra na klavír, ve studiu dále pokračovala na Janáčkově akademii múzických umění v Brně, kde studovala kompozici. V současné době vyučuje na Základní umělecké škole v Polance, kde učí hru na klavír. Na ostravské konzervatoři učí kompozici jako hlavní obor a předmět Intonace, rytmus a sluchová analýza. Na JAMU v Brně učí hudební teorii, teorii kompozice, instrumentaci a aranžování skladeb a harmonii.

Dvořáková skládá skladbičky a písničky hlavně pro své dcery a žáky na ZUŠ, baví ji však i psaní oper. Sama napsala „Žirafí operu“ a další tři opery napsala ve spolupráci se skladatelem Ivo Medkem.

Ráda skládá pro vokální soubory dětské i dospělé, nejčastěji pro ženský vokální ansámbl Notabene, ve kterém také zpívá. Za své skladatelské úspěchy již získala několik ocenění. Zmiňme například nominaci na Cenu Alfréda v kategorii Talent roku v roce 2002 (za Žirafí operu) nebo udělení Výroční ceny OSA v kategorii „Nejúspěšnější mladý autor vážné hudby" v roce 2006. V roce 2018 zvítězila v mezinárodní soutěži Opus ignotum s úpravou lidové písně „Prší, prší“ pro ženský sbor a v roce 2021 získala za cyklus “Živůtky“ pro dva ženské hlasy 2. cenu ve skladatelské soutěži Stonavská Barborka.

Markéta Dvořáková zasedá v porotě skladatelské soutěže Múzy Ilji Hurníka a nově také mezinárodní skladatelské soutěže Generace. Je také členkou týmu lektorů projektu Slyšet jinak, zaměřující se na dětskou kreativitu (www.slysetjinak.upol.cz), a organizátorkou Dílny pro nejmladší skladatele (www.dilnahradec.cz), která se koná každoročně v Hradci nad Moravicí. Letos bude 19. ročník. V Ostravě spolupracuje s festivalem Hudební současnost (řadu let byla jeho ředitelkou), který má letos 50. výročí (www.hudebnisoucasnost.cz).

Pro tento festival právě zde – v Banské Štiavnici – v těchto dnech tvoří skladbu na objednávku. Bude to kompozice s názvem Mé město pro sopránové sólo, chlapecký sbor a orchestr a zazní na koncertě Hudební současnosti v Ostravě 28.11.2024. Srdečně zveme.

searchclosefacebook-squareyoutube-playinstagrammenu