doc. Adam Marec, ArtD.

interpret klasickej gitarovej hudby, pedagóg

Štúdium a zamestnanie

koncertná činnosť

Významné ocenenia

Umelecké projekty

Diskografia

Adam Marec sa začal venovať hre na gitare v roku 1996. V rokoch 1998 až 2002 študoval na žilinskom konzervatóriu v triede prof. Dušana Lehotského. Od roku 2002 až do roku 2007 bol poslucháčom AU FMU v Banskej Bystrici v triede doc. Mgr. art. Jána Labanta, ArtD., kde promoval s vyznamenaním a cenou Rektora Akadémie umení. V roku 2005 absolvoval päťmesačnú stáž na Conservatorio A. Boito di Parma a Academia del Teatro Cinghio v Parme v Taliansku, kde získal mimoriadne štipendium v triede renomovaného virtuóza M° Giampaola Bandiniho a v roku 2006 dvojmesačnú stáž v Centre de Musique Baroque vo Versailles, vo Francúzsku. Popritom navštevoval aj triedu Oliviera Chassaina na Conservatoire National Supérieur de Musique v Paríži. Absolvoval majstrovské kurzy s osobnosťami ako Jorge Morel, Máximo Diego Pujol, Štěpán Rak, Roland Dyens, Odair Assad, Pavel Steidl, Marcin Dylla, Margarita Escarpa, Carlo Marchione a John W. Duarte. 

Vyučuje hru na gitare a komornú hru na Konzervatóriu Jána Levoslava Bellu, na Fakulte Múzických umení Akadémie umení v Banskej Bystrici a na Hudobnej a umeleckej akadémii Jána Albrechta v Banskej Štiavnici, kde od roku 2009 organizuje Medzinárodné interpretačné dni klasickej gitarovej hry. Pravidelne je pozývaný ako lektor majstrovských kurzov doma i v zahraničí a za člena porôt národných a medzinárodných súťaží.

Pravidelne sa venuje koncertnej činnosti ako sólový hráč, sólista s orchestrom a v rôznych komorných obsadeniach. V súčasnosti spolupracuje s talianskym gitaristom Fabriziom Ferrarom v Duu Marec-Ferraro a s huslistom Andrejom Baranom v Duu Slavonic. S klaviristkou Evou Cáhovou pravidelne koncertuje od roku 2007 a po viacnásobnej spolupráci s kontrabasistom Róbertom Raganom a s hráčom na bicie nástroje Petrom Solárikom založili nekonvenčné kvarteto s názvom Invetion Quartet. S gitaristom Petrom Tomkom realizoval svoj diplomový koncert Concerto for Two Guitars and Orchestra op. 210 Maria Castelnuovo-Tedesca so Štátnym komorným orchestrom v Žiline. S orchestrom Štátnej opery v Banskej Bystrici uviedol slávny koncert Joaquína Rodriga Concierto de Aranjuez. V roku 2014 premiéroval ojedinelý koncert pre gitaru a orchester Guitar Concerto popredného slovenského skladateľa Egona Kráka so sprievodom Slovenského komorného orchestra Bohdana Warchala a vedením Ewalda Danela a koncert pre dve gitary a orchester Brazilian Concert brazílskeho autora Arnalda Freire v Duu Marec-Ferraro, s Kysuckým komorným orchestrom a talianskym dirigentom Enricom Volpem, s ktorým pravidelne spolupracuje. Ako sólista koncertoval aj s ďalšími poprednými slovenskými telesami ako Musica Aeterna a Mucha Quartet. Vystupoval na Slovensku, v Čechách, v Poľsku, v Maďarsku, v Nemecku, v Taliansku, vo Francúzsku, v Španielsku, v Rusku, vo Fínsku, v Estónsku, na Islande, v Brazílii, v Hong Kongu a vo Veľkej Británii, v koncertných sálach ako Royal Festival Hall v Lodýne, Millenáris-Fogadó v Budapešti, Hlahol-velký sál v Prahe, Palazzo Vecchio vo Florencii, Palazzo Regio v Cagliari, Sala Verdi v Parme, Sala Mompou v Barcelone, Sha Tin Concert Hall v Hong Kongu, koncertné sály Iceland Academy of the Arts v Reykjavíku, Real Conservatorio Superiorde Música "Victoria Eugenia" v Granade, Fundación Andrés Segovia - Museo v Linares, Moscow Tchaikovsky Conservatory a sieň Puškinovho múzea v Moskve. Svoje umenie tiež predviedol na medzinárodných festivaloch ako Cithara Aediculae, Brno International Guitar Festival, Dordogne Guitar Festival, Festival Internazionale della Chitarra "Isoladegli Sparvieri",Hong Kong International Guitar Festival, Visegrad Guitar Festival, Festival Paganini, Virtuosi di Gravatá, Virtuosi Na Serra, Vesna v Rosji, Platonov Arts Festival a mnohých iných. Je finalistom Paganiniho súťaže v Parme, laureátom troch medzinárodných súťaží a držiteľom cien z viacerých národných a medzinárodných gitarových súťaží. Adam Marec má na konte tri CD nosiče (Concerti per chitarra e orchestra, Romantic Impressions - Marec&Ferraro, Egon Krák - Mémoires II) a v súčasnosti pripravuje sólový album s výlučne slovenskou gitarovou tvorbou, pričom väčšia časť dramaturgie pozostáva z dedikácií, s názvom Slovak Classical Guitar Music.

 • Cena dekana Fakulty múzických umení Akadémie umenia v Banskej Bystrici
  2010
 • Festival internazionale della chitarra Niccolò Paganini, Parma (IT)
  2009- finále
 • Cena rektora Akadémie umení v Banskej Bystrici
  2007
 • Anglo-Czecho-Slovak Trust Competition, Londýn (UK)
  2007- 2. cena v kategórii komorná hra (v gitarovom duu s Evou Kavuljakovou)
 • Międzynarodowy Festival i Konkurs Gitarowy im. Czesława Droździewicza, Krynica (PL)
  2006- 4. cena
 • Festival internazionale della chitarra Niccolò Paganini, Parma (IT)
  2006- finále
 • Concorso Chitarristico e di Musica da Camera "Giulio Rospigliosi", Lamporecchio (IT)
  2005- 4. cena
 • Festival internazionale della chitarra Niccolò Paganini, Parma (IT)
  2005- finále
 • Interpretační soutěž Milana Tesaře, Brno (CZ)
  2005- 1. cena, absolútny víťaz
 • Concorso Nazionale "G. Ansanldi", Villanova Mondovì, Cuneo (IT)
  2005- 3. cena
 • Anglo-Czecho-Slovak Trust Competition, Londýn (UK)
  2004- 1. cena (kategória gitara)
 • Súťaž študentov konzervatórií Slovenskej republiky
  2002- 2. cena
 • Súťaž v rámci Festivalu Ivana Ballu, Dolný Kubín (SK)
  2002- 1. cena a titul Laureát festivalu
 • Súťaž v rámci Festivalu Ivana Ballu, Dolný Kubín (SK)
  2001- 2. cena
 • Medzinárodná súťaž "Karel Ditters z Dittersdorfu a hudební klasicismus", Vídnava (CZ)
  2001- 4. cena
 • Súťaž študentov konzervatórií Slovenskej republiky
  1999- 3. cena

V spolupráci s Hudobnou a umeleckou akadémiou Jána Albrechta v Banskej Štiavnici od roku 2009 organizuje Medzinárodné interpretačné dni klasickej gitarovej hry. Pravidelne je pozývaný ako lektor majstrovských kurzov doma i v zahraničí.

EGON KRÁK - MÉMOIRES II
2013CD - Hudobný fond SF 00712131

Egon Krák: Candlelight - Horiaca svieca Adam Marec (gui), Eva Cáhová (pf)

ROMANTIC IMPRESSIONS. MAREC & FERRARO
2011CD - Clair de Lune Produzioni Musicali CDLN/11001

CONCERTI PER CHITARRA E ORCHESTRA
2009CD - Music Master MM 0000-0-000

searchclosefacebook-squareyoutube-playinstagrammenu