doc. Ivan Zvarík, ArtD.

sólista Štátnej opery v Banskej Bystrici, pedagóg

Štúdium a zamestnanie

Koncertná činnosť

Významné ocenenia

V roku 1995 ukončil štúdium operného spevu na Konzervatóriu v Žiline, hlasový odbor bas. Štúdium operného a koncertného spevu na Vysokej škole múzických umení v Bratislave absolvoval v roku 1999 v triede prof. Evy Blahovej a v roku 2009 ukončil Doktorandské štúdium na Akadémii umení v Banskej Bystrici. Od roku 2000 je sólistom Štátnej opery v Banskej Bystrici, od roku 2010 stálym hosťom Štátneho divadla Košice. Absolvoval majstrovské kurzy doma aj v zahraničí (Česká republika, Holandsko, Nemecko a Rakúsko). Koncertoval okrem Slovenska v Rakúsku, Českej Republike, Holandsku, Nemecku, Poľsku, Taliansku, Slovinsku a Japonsku. Zúčastnil sa na operných festivaloch v Nemecku ( Isny, Kempten, Mníchov) a Taliansku (Salerno, Lagonegro).
V r.2018 sa habilitoval na docenta v odbore hudobné umenie –spev.

Popri svojej umeleckej činnosti vyučuje operný spev a solfeggio na Hudobnej a umeleckej akadémii Jana Albrechta v Banskej Štiavnici.

Už počas štúdií spolupracoval so Štátnou operou v Banskej Bystrici a Komornou operou v Bratislave, ŠKO Žilina, Pražským Komorným orchestrom, Štátnou filharmóniou Brno.  Hosťoval v divadlách vo Švédsku, v Nemecku, v Slovenskom národnom divadle v Bratislave, v Košickom štátnom divadle, v Narodním divadle v Prahe, v Stavovském divadle v Prahe a pod.  Má naštudovaný ťažiskový repertoár basového hlasového odboru a vystupoval po boku takých hviezd ako Ľubica Vargicová, Peter Dvorský, Jolana Fogašová, Adriana Kučerová, Jana Kurucová, Cristina Baggio, Agnieszka Zwierko, Štefan Kocán, Miroslav Dvorský, Pavol Breslik atď. Absolvoval množstvo koncertov a samostatných recitálov. Veľmi úspešne vystúpil na opernom recitáli v Ríme v roku 2016. Spolupracoval s významnými osobnosťami napr. talianskym dirigentom Fabiom Mastrangelom, legendárnym režisérom Gianfrancom De Bosiom, Thomasom Tomaschke a pod.

držiteľ Slovenskej prémie za postavu Fiesca z opery Simone Boccanegra od G.Verdiho a postavu Čerevika z opery Soročinský jarmok od M.P.Musorgského.

HUAJA: Študuj u nás
Dokument o HUAJA
Náš YouTube kanál
searchcloseyoutube-playmenu