Mgr. art., Ing. Erik Rothenstein

životopis

Výber Festivaly

Výber Diskografia

Publikácie

Erik Rothenstein (1973) je barytónový saxofonista, skladateľ, aranžér a pedagóg. Venuje sa jazzovej a klasickej hudbe. Vedie svoju vlastnú skupinu Erik Rothenstein band s ktorou nahral päť albumov a  vystupoval v Európe a Južnej Amerike. Jeho tvorba pramení z koreňov hudby stredo-východnej  Európy  (slovanský a balkánsky folklór, klezmer) v prepojení s jazzovou tradíciou. Pravidelne spolupracuje s domácimi a zahraničnými umelcami.

Zakladal teleso Lento Ad Astra venujúce sa  komornej klasickej hudbe a world music skupinu Babele Beat Band. Bol spoluzakladateľom Pressburger Klezmer bandu. Po dlhšom čase sa rozhodol hľadať nový „sound“, iné formy komponzíícií a kapelového hrania. V roku 2018 preto založil teleso Ansambel SO36, ktoré sa venuje súčasnej hudbe a interpretácii skladieb súčasných slovenských autorov.

Ďalej však spolupracuje v rôznych formáciách  s domácimi i zahraničnými hudobníkmi a je členom CZ-SK Big Bandu Matúša Jakabčica. Bol členom Orchestra Gustava Broma. Spolupracoval s Višegrad jazz big bandom a s klasickými orchestrami (ŠKO Žilina, Melos Ethos Ensemble, Orchester Slovenského rozhlasu, Slovenská filharmónia).

Zaoberá sa aj kompozičnou a aranžérskou tvorbou pre orchestre ako i pre menšie zoskupenia. V roku 2019 mu bola Hudobným fondom  udelená cena Ladislava Martoníka za originálny kompozčný a aranžérsky prínos do domácej jazzovej scény.  Publikuje články a rozhovory v časopise Hudobný život a na webovom portáli skjazz.sk. Pôsobí aj ako pedagóg na Štátnom konzervatóriu v Bratislave a lektor workshopov. Je autorom učebnice Progresívna škola hry na saxofóne a koordinátorom zborníka skladieb pre saxofón Dobrý deň pán SaxUfónik..

Euro Jazz Mexiko, Guatemala jazz festival, Morellia Jazztivall Michuacan, Bratislava Jazz Days, Bratislavské Hudobné slávnosti, Valjevo jazz festival Serbia, Novi Sad jazz festival Serbia, Ljubljana festival Slovenia, Zagreb jazz festival Croatia, Zabrze jazz festival Poland, Poysdorf Wine & Jazz summer Austria Kubín music Spring, Melos-Ethos – festival of contemporary music, Bažant Pohoda Trenčín, Jazzfest Brno, Bohemia jazz festival, Jazz goes to town - Hradec Králové, Czechoslovak jazz festival Přerov.

ako leader:

ERIK ROTHENSTEIN BAND:

Prater Menuet (2005), The Fools of Chelm (2012), Rio Danubio (2015), Erik Rothenstein band live with Elsa Valle & Gábor Winand (2020), Erik Rothenstein band ft. Jorge Pardo: Schumann resonance (2022)

LENTO AD ASTRA: Playing „Šach“ with Mr.Bach (2013), Made in SK (2022)

ANSAMBEL SO36: Čierna labuť (2020), VELVET (2022)

 

ako sideman:

Melos Ethos Ensemble (Works of young Slovak composers) (2005),

Slovak for Warsaw Autumn(2006)

Matúš Jakabčic CZ-SK Big Band: Jazz na Hrade (2009)

Pressburger Klezmer Band: ...mit Liebe (2007)

Groove Brothers: Groove Brothers (2011)

Michal Motýľ Tentet: Sunflowers (2013)

vydal prvú slovenskú školu hry pre saxofón, Erik Rothenstein: Progresívna škola hry na saxofóne (Hudobné centrum 2011)

  • editor a prispievateľ zborníku detských skladieb pre saxofón „Dobrý deň, pán SaxUfónik“ (Hudobný fond 2018)
  • publikuje recenzie a odborné články pre časopis Hudobný život a portál www.skjazz.sk
HUAJA: Študuj u nás
Dokument o HUAJA
Náš YouTube kanál
searchcloseyoutube-playmenu