Mgr. art. Oskar Rózsa

multiinštrumentalista, skladateľ, dirigent, hudobný producent, pedagóg

VZDELANIE

UMELECKÁ ČINNOSŤ

AUTORSKÉ DIELA

PRODUCENT

Oskar Rózsa sa narodil 22. júla 1974 v Bratislave. Už ako štrnásťročný bol prijatý na bratislavské Konzervatórium do nultého ročníka orchestrálneho dirigovania ako výnimočný talent. Počas štúdia s mladým skladateľom Marekom Brezovským založili Komorný súbor súčasnej hudby.
V roku 1993 pokračoval v štúdiu orchestrálneho dirigovania na VŠMU v Bratislave v triede prof. Zdenka Bílka.
V roku 2000 získal štipendium na Berklee College of Music v Bostone (USA), kde pokračoval v štúdiu kompozície, filmovej hudby a basgitary a kde tiež získal zručnosti v kontrapunkte a kompozícii pod vedením skladateľa Armanda Qualliotina. Basgitaru študoval u takých legiend ako Oscar Stagnaro a John Lockwood.

 

IMDB film credits

www.imdb.com/name/nm0753876/

Wikipedia

https://sk.wikipedia.org/wiki/Oskar_R%C3%B3zsa

 

 

 

– basgitarista v skupine Art M Trio
– basgitarista v kultovom triu ASH band
– zakladateľ a hudobný producent skupiny Free Faces
– zakladateľ a dirigent Komorného súboru súčasnej hudby (spolu s Marekom Brezovským)
Ako štúdiový dirigent sa podieľal na nahrávkach hudby k viacerým filmov medzinárodného rozsahu. (Ján Svěrák, Erwin Gutawa, Onree Gill, Andy Brick, Gilad Benamram, Gary Chester a i.)
Príležitostne je hosťujúcim dirigentom vo viacerých slovenských a českých orchestroch (CNSO, FOK, Filharmonie Zlín, Ostravská Filharmónie, SOSR, BKS, Slovenská Filharmónia, a i.).
V roku 2015 ako dirigent spolupracoval na koncertnom uvedení diela Leonarda Bernsteina MASS v Českej republike.

 

Autor hudby k štyrom celovečerným filmom, mnohým divadelným hrám a dokumentárnym filmom. (ocenený film Tatry-Mystérium, réžia P. Barabas).

Autor kantáty Under my Spell pre sólo soprán a veľký symfonicky orchester, venovanej slovenskej sopranistke Adriane Kučerovej (o. i. bola uvedená v Prahe v katedrále Sv. Víta, vo Viedni v Stephansdome a v Budapešti v bazilike Sv. Matúša).

Autor hudby k multimediálnemu divadelnému predstaveniu/koncertu Legenda o Rytieroch zo Sitna pre 800 členný detský zbor a symfonický orchester.

Oska Rózsa je autorom hudby k ľadovej show Angry Birds on Ice (2020)

Multižánrový hudobný producent má za sebou viac ako 500 nahrávok a koncertných spoluprác s rôznymi slovenskými, českými a zahraničnými umelcami (Dežo Ursíny, Marián Varga, Jaroslav Filip, Peter Lipa, Brezovský, Olympic, Andrej Šeban, Vlado Müller, Ivan Tásler, Karel Gott, Vojtěch Dyk, Davird Koller, Iva Bittová, Jana Kirschnerová, Michal Horáček, Janek Ledecký, Lucie Bíla, Lehocký, Katarína Knechtová, Zdenka Predná, Miroslav Žbirka, Fragile, Patrícia Janečková, Martin Valihora, Ondrej Krajňák, Dávid Hodek, John Shannon, Dan Brantigan, Ali Caldwell, Irene Molloy a mnohí ďalší).

Producent a interpret projektu HRANA, ktorý nadväzuje na hudobný odkaz skladateľa Mareka Brezovského (1974 – 1994).

searchclosefacebook-squareyoutube-playinstagrammenu