professore Achille Dallabona

ŽIVOTOPIS

SPOLUPRÁCA

MEDZINÁRODNÉ SÚŤAŽE, PÔSOBENIE

professore Achille Dallabona, nar. 1988 v Tridente (Trento, Taliansko) je medzinárodne uznávavaný fagotista (sólista, vedúci orchestrálnej sekcie) a pedagóg hry na fagot. Hral pod taktovkou takých popredných dirigentov ako Zubin Mehta, Valery Gergiev, Antonio Pappano, Gianandrea Noseda, Christoph Eschenbach, Franz Welser-Möst a spolupracoval so sólistami ako Diana Damrau, Leonidas Kavakos, Aleksandra Kurzak a iní. Často ho pozývajú účinkovať na medzinárodných festivaloch a viesť majstrovské kurzy a semináre v Taliansku a zahraničí.

Od roku 2021 sa stal oficiálnym partnerom Georg Rieger GmbH (Gaggenau) a TuttiFagotti GmbH (Hamburg), ktorí ho často pozývajú na výstavy a prezentácie svojich nástrojov.

Od apríla 2022 je hosťujúcim pedagógom na GEORGRIEGER BASSOON REEDS ACADEMY.

Od mája 2022 asistent poradcu pre výrobu fagotových plátok  na Universität für Musik und darstellende Kunst Wien (prof. Galler, prof. Turnovský, Biber Janda).

S orchestrami pravidelne nahráva vo vydavateľstvách Sony Classical, Aparta, Arte, Naxox a iné.

Achille Dallabona je tiež aktívnym fagotistom v komorných súboroch a hrá na originálnom nástroji Heckel fagot z 13. tisícovej série.

V marci 2021 vyšla jeho prvá úspešná publikácia o jeho vlastnej inovatívnej metóde výroby plátok s názvom Šťastné číslo 7 v taliančine, nemčine a angličtine.

Spolupráca:

Dirigenti: Franz Welser-Möst, Zubin Mehta, Andrés Orozco-Estrada, Frédéric Chaslin, Jan Cayers, Andrea Battistoni, Vladimir Jurowsky, Antonio Pappano, Leopold Hager, Valery Gergiev, Gianandrea Noseda, Christoph Eschenbach, Juraj Cober, Gian Paolo, Jan Bisanti, Fabio Mastrangelo, Markus Stockhausen, Piero Bellugi, Xu Zohng, Avner Biron, Andris Poga a íní.

Sólisti: Diana Damrau, Leonidas Kavakos, Frank Braley, Jasminka Stancul, Aleksandra Kurzak, Monserrat Caballè, Christophoros Stamboglis, Salvatore Licitra, Renata Scotto, Marie-Pierre Langlamet, Placido Domingo a iní.

Masterclasses (2005 – 2017):

Ovidio Danzi, Valentino Zucchiatti, Andrea Bressan Claudio Alberti, Andrea Zucco, David Seidel, Stepan Turnovsky, Michael Werba, Richard Galler, Marion Reinhard, Lyndon Watts, Philipp Tützer, Sergio Azzolini, Georg, Nikolaus Maler Klütsch, Dag Jensen, Matthias Racz a iní.

  • Semifinále 2010 v Medzinárodnej AudiMozart súťaži v Roverete (Taliansko)
  • 2018 CD vorrunde 52 Instrumentalwettbewerb Markneukirchen (Nemecko)

Účinkoval s orchestrami ako Volksoper Wien, Orchestra Toscanini di Parma; Orchester Haydn Trient und Bozen; Wiener Symphoniker; Orchestra dell’ Accademia Nazionale di Santa Cecilia Rome; Le Concert Olympique Antwerp Belgien; Stadttheater der Bühne Baden Baden bei Wien; Hofer Symphoniker; KSO – Kärnten Sinfonie Orchester – Stadttheather Klagenfurt; Tiroler Landestheater Innsbruck; Orchestra del Teatro Carlo Felice di Genova – Genoa Staatsoper a mnohé ďalšie.

V máji 2015 ho pozvali sólisticky účinkovať pre rakúskeho spolkového prezidenta Heinza Fischera.

V rokoch 2011 – 2013 účinkoval ako hlavný sólistický fagotista v Shanghai Symphony Orchestra a od roku 2019 ako hlavný sólistický fagotista v Morphing Chamber Orchestra.

HUAJA: Študuj u nás
Dokument o HUAJA
Náš YouTube kanál
searchcloseyoutube-playmenu